Melisa to wieloletnie, mocno rozkrzewiona roślina dorastająca do kilkudziesięciu centymetrów wysokości, o łodygach pokrytych delikatnymi włoskami i sercowatych liściach z ząbkowanymi brzegami.

Zapach cytrynowy


Dzięki zawartości olejku eterycznego, w którego skład wchodzi cytronelal, liście melisy wytwarzają intensywny zapach cytryny. Po roztarciu listków w placach aromat robi się jeszcze silniejszy. Między innymi to zawartość olejku sprawia, że melisa działa uspokajająco – obniżając aktywność układu nerwowego i rozluźniająco na mięśnie gładkie. Dodatkowo olejek działa na organizm przeciwwirusowo.

Składniki aktywne – jak działa melisa?


Nie tylko olejek odpowiedzialny jest za działanie opisywanego ziela. Zawartość flawonoidów działa antyoksydacyjnie, garbników antybakteryjnie, a śluzów osłonowo i powlekająco. Dodatkowa zawartość witaminy C wpływa na uszczelnianie naczyń krwionośnych i wzrost odporności.

Pierwsza pomoc


Melisa działanie ma dosyć skuteczne biorąc pod uwagę poziom zawartości wszystkich jej składników. Przy bolesnych miesiączkach będzie działać rozkurczająco – to działanie z powodzeniem można też wykorzystać przy skurczach górnych dróg oddechowych.

Migrenowe bóle głowy można załagodzić olejkami eterycznymi z melisy, które sprawią, że układ nerwowy nieco się uspokoi i pozwoli na regenerację komórek powodujących powstanie bólu. Melisa jest zielem idealnym jako wieczorna herbata, która po ciężkim, stresującym dniu pozwoli na delikatne, ale skuteczne wyciszenie organizmu.