W okresie wczesnowiosennym łatwo jest o przeziębienie, które może zniszczyć radość nawet z najpiękniejszych dni. Częste stosowanie leków obniża naturalną odporność, więc warto zdecydować się na naturalną pomoc, jaką oferują ludziom różnego rodzaju zioła lecznicze.

Herbata malinowa


Liście malin od wieków już leczą ludzi cierpiących na katar czy lekki lub cięższy nawet kaszel. Gorączka również jest w stanie zniknąć po regularnym stosowaniu odpowiedniego naparu. Herbata malinowa jest doskonałym źródłem witaminy C, ale przede wszystkim działa przeciwgorączkowo, napotnie oraz przeciwzapalnie. Doskonała do podania choremu leżącemu pod ciepłym kocem. Nie dosyć, że smaczna i aromatyczna, to jeszcze uzdrawiająca.

Napar z lipy


Kwiatostany lipy zawierają wiele substancji aktywnych, które wpływają korzystnie na organizm, między innymi flawonoidy i fitosterole oraz dużą ilość witaminy C. W przeziębieniu wykorzystywane głównie w celu rozgrzania, ale ze względu na obecność w nich substancji śluzowych działają również powlekająco i osłaniająco, co pozwoli złagodzić podrażnione podczas przeziębienia gardło.

Wywar z korzenia prawoślazu


Przy intensywnym kaszlu podczas przeziębienia, nawet jeśli wynika on z dużego kataru, należy zadbać o odpowiednie złagodzenie bólu gardła. Świetnym sposobem na to będzie prawoślaz, który dzięki swoim właściwościom osłaniającym i zmiękczającym sprawi, że kaszel przestanie sprawiać dyskomfort i ból.