Żylaki to najczęstsza dolegliwość pojawiająca się u osób, które mają siedzący lub stojący tryb pracy. Wtedy najczęściej dochodzi do zastoju krwi w żyłach i ich powiększenia. Powstawaniu żylaków sprzyjają także ciąża i wiek.

Walka z żylakami

Najważniejsza jest zawsze profilaktyka, czyli działania podejmowane przed pojawieniem się pierwszych symptomów. Najważniejszy jest ruch i unikanie pozycji siedzącej lub stojącej. Ze względów na obowiązki zawodowe nie zawsze jest to możliwe. Warto wtedy po godzinach pracy poświęcić kilkanaście minut na spacer, pływanie lub jazdę na rowerze (bardzo wskazana).

Sposobów leczenia żylaków jest wiele, ale warto zacząć od tych naturalnych, które nie powodują skutków ubocznych. Przede wszystkim mamy do dyspozycji preparaty ziołowe (Venoforton), które są skuteczne, wymagają jednak dłuższego stosowania. Mogą mieć postać maści, wyciągów, mieszanek do zaparzania. W ich skład wchodzą przede wszystkim:

• kasztanowiec – usprawnia krążenie, uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega zakrzepom, uelastycznia naczynia,
• miłorząb – ma zbawienne działanie na naczynia krwionośne, skutecznie je udrażnia, przeciwdziała miażdżycy i niedokrwieniu mózgu,
• głóg – przede wszystkim skutecznie wpływa na pracę serca,
• jemioła – obniża ciśnienie,
• arnika – zmniejsza obrzęki, siniaki.

Venoforton to wyciąg złożony z tych ziół i łączący wszystkie ich właściwości. Dzięki temu jest skuteczny i pozwala na podjęcie walki z żylakami.