Miażdżyca stanowi bardzo duże zagrożenie, dlatego też warto jak najszybciej postawić na zbilansowane i zdrowe żywienie. Niestety tylko poprzez systematyczne ćwiczenia i ograniczenie syntezy cholesterolu w wątrobie można uniknąć arteriosklerozy. 

Skuteczna dieta

Dieta miażdżycowa opiera się przede wszystkim na zdrowych warzywach i owocach. Kluczem do sukcesu jest ograniczenie do minimum spożywania tłuszczów zwierzęcych. Ważne jest także to, aby całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i palenia tytoniu. Specjaliści od medycyny zalecają, aby w pierwszej kolejności ograniczyć spożycie tłuszczów trans oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, które zapychają żyły. Dzięki diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych można znacząco zredukować niebezpieczne złogi. 

Co powinna zawierać dobra dieta?

Poprawne odżywianie w miażdżycy opiera się nie tylko na ograniczeniu spożywania tłuszczów trans do zera, ale również na ograniczeniu spożywania cholesterolu i na zwiększeniu podaży błonnika. Warto do jadłospisu dodać produkty obfite w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Zaleca się także, aby ograniczyć spożycie soli. Ma to duże znaczenie przede wszystkim dla osób po przebytym udarze albo u osób, które zmagają się z miażdżycą tętnic mózgowych. Dobra dieta miażdżycowa powinna opierać się na produktach bogatych w witaminy i składniki odżywcze. Poprawne odżywianie w miażdżycy wymaga również zwiększenia spożycia wody. Dorosły człowiek powinien pić 2,5 litra wody dziennie.