Wątroba jest nieparzystym organem w ciele człowieka, zbudowanym z hepatocytów. Wraz z nerkami odpowiada za detoksykację organizmu z substancji toksycznych. Do jej funkcji należy także synteza żółci, cholesterolu czy czynników krzepnięcia krwi. Stanowi magazyn witamin i glikogenu, przez co buforuje poziom glukozy we krwi. Wątroba charakteryzuje się niesamowitymi zdolnościami regeneracji, jednak czasem w skutek substancji hepatotoksycznych lub działania wirusów jej odnowa może zostać zaburzona. Z pomocą w takiej sytuacji mogą przyjść zioła na wątrobę.

Ostropest plamisty

Pierwsze miejsce na podium wśród ziół na wątrobę https://polskizielarz.pl/pol_m_Ziola-lecznicze_Ziola-na-uklad-pokarmowy_Ziola-na-watrobe-264.html bezapelacyjnie zajmuje ostropest plamisty. W wyciągu z owoców tej rośliny znajdziemy flawonoidy, polifenole, sterole czy śluzy. Najistotniejszym jest jednak sylimaryna, stanowiąca kompleks flawonolignanów o udowodnionym działaniu protekcyjnym na hepatocyty. Pomaga także w odbudowie komórek wątroby przed szkodliwymi czynnikami. Ostropest plamisty, podany w szybkiej infuzji dożylnej, może zapobiec śmiertelnym skutkom działania toksyn z muchomora sromotnikowego.

Karczoch zwyczajny

zioła na wątrobę

Jeśli chodzi o zioła na wątrobę, które mają również działanie wspomagające trawienie, na wyróżnienie zasługuje karczoch. W liściach tej rośliny występuje cynaryna –  związek o właściwościach hepatoprotekcyjnych. Wraz z innymi substancjami obecnymi w tym ziele na wątrobę, takimi jak kwasy fenolowe, inulina, flawonoidy i witaminy, wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Działanie rozkurczowe na hepatocyty usprawnia tworzenie i przepływ żółci. Karczoch zwyczajny wykazuje też korzystne działanie na profili lipidowy krwi i poziom cholesterolu.

Rzodkiew czarna

Jest to roślina inaczej zwana czarną rzepą. Zaliczyć możemy ją do ziół na wątrobę ze względu na korzystne działanie żółciopędne i żółciotwórcze, co wspomaga działanie wątroby. Surowcem jest korzeń rośliny, który zawiera związki siarki, olejki goryczowe a także wiele minerałów i witamin. Wykazuje dodatkowo działanie moczopędne, co również przekłada się na lepsze oczyszczanie organizmu z toksyn. Rzodkiew czarną można przyrządzić na wiele sposobów. Jeśli chcesz wprowadzić zioła na wątrobę do swojej diety w formie innej niż tabletki, czarna rzepa sprawdzi się doskonale.