Przy tak wielu rodzajach nici dentystycznych dostępnych na rynku w tych dniach, decyzja staje się bardzo trudna. Przy podejmowaniu decyzji, którą z nich wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: stan zdrowia dziąseł, stan zębów i czy masz jakieś stałe urządzenia, takie jak aparaty ortodontyczne, implanty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz zdecydować, która nić dentystyczna jest najlepsza dla Ciebie. 

Nić dentystyczna – kryteria wyboru

nić dentystyczna

Jeśli Twoje zęby są ciasno rozmieszczone, rozważ cieńsze opcje. Im mniejsza jest nić, tym łatwiej zmieści się w ciasnych miejscach. Dlatego, jeśli Twoje zęby są stłoczone, cienka nić może być świetnym rozwiązaniem. Szukaj nici o pojedynczych nitkach, które są tak cienkie, jak to tylko możliwe. Dobrym pomysłem może być również wybór nici woskowanej – chociaż nić woskowana może być grubsza niż niewoskowana nić jednosplotowa, niektórzy ludzie uważają, że wosk pomaga nici łatwiej wślizgnąć się w ciasne miejsca. Jeśli masz duże przerwy między zębami, wybierz grubszą nić. Modne są teraz uśmiechy z lukami w zębach, więc tym bardziej warto zadbać o swoje szeroko rozstawione zęby. Jeśli zwykła nić dentystyczna nie wypełnia przestrzeni między zębami na tyle, by trafić w boki każdego z nich, lepiej poszukać grubszych odmian, takich jak nić tkana, która składa się z kilku splecionych ze sobą nitek. Innym dobrym rozwiązaniem jest taśma dentystyczna, czyli płaska nylonowa wstążka, która występuje w wersji woskowanej i niewoskowanej. Dobra nić dentystyczna dostępna jest na https://a-manada.pl/nici-dentystyczne.

Jak używać nici dentystyczne?

Oderwij około 40 cm nici i owiń jej większą część luźno wokół jednego ze środkowych palców. Resztę owiń wokół tego samego palca przeciwnej ręki. Ten palec będzie pobierał nić w miarę jej używania. Trzymaj nić mocno między kciukami i palcami wskazującymi. Prowadź nić między zębami, wykonując delikatny ruch piłujący. Nigdy nie zatrzaskuj nici w dziąsłach. Kiedy nić dotrze do linii dziąseł, wygnij ją w kształt litery C przy jednym zębie. Delikatnie wsuń ją w przestrzeń między dziąsłem a zębem. Przytrzymaj nić mocno przy zębie. Delikatnie pocieraj bok zęba, odsuwając nić od dziąsła ruchami w górę i w dół. Powtórz tę metodę na pozostałych zębach. Choroba dziąseł może prowadzić do cofających się, delikatnych dziąseł i nieświeżego oddechu. Ostatecznie, te objawy choroby dziąseł mogą sprawić, że żucie będzie bardziej bolesne i ostatecznie doprowadzić do utraty zębów. Niektóre badania wykazały, że nitkowanie przed szczotkowaniem może być najlepszą kolejnością dla Twojej nocnej rutyny. Jeśli nitkujesz zęby przed szczotkowaniem, możesz usunąć całą luźną płytkę nazębną.