Nie ulega wątpliwości, że o wzrok należy dbać. To niezwykle ważny narząd zmysłu, dzięki któremu w prawidłowy sposób odbierane są zewnętrzne bodźce. Jakie witaminy włączyć do codziennej diety, aby zatroszczyć się o swoje oczy? Na to pytanie znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule.

Jakie witaminy polepszają wzrok?

Nie tylko choroba oczu powinna być impulsem do wprowadzenia witamin na wzrok. Preparaty tego typu można zażywać profilaktycznie, aby uchronić się przed problemami w przyszłości. Po jakie witaminy dla oczu sięgać?

  • Witamina A – odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i zapobiega tzw. kurzej ślepocie, czyli słabemu widzeniu o zmierzchu oraz w mało oświetlonych pomieszczeniach.
  • Witamina D – ma wpływ na regulowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
  • Witamina C – przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych oka, chroni przed działaniem wolnych rodników, a także zapobiega wystąpieniu zaćmy.
  • Witaminy z grupy B – zmniejszają świąd i pieczenie oczu oraz wzmacniają ich odporność.
  • Witamina E – to przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za przyspieszanie starzenia się. Wpływa na poprawę ostrości widzenia oraz zwiększa wchłanianie wspomnianej witaminy A.

Jakie preparaty wybierać?

Warto zwrócić uwagę na preparaty zawierające luteinę. To określenie na żółty barwnik ksantofilowy wywodzący się z grupy karotenoidów. Luteina wpływa na prawidłową ostrość wzroku oraz poprawne widzenie centralne. Dodatkowo chroni siatkówkę oka przed wolnymi rodnikami, a także przed destrukcyjnym wpływem światła niebieskiego. Zapobiega uszkodzeniom i zużywaniu się plamki żółtej oka. Do zwyrodnienia plamki żółtej mogą doprowadzić czynniki takie jak: niewłaściwa dieta, nadmierna ekspozycja na światło, a także naturalny proces starzenia.

Witaminy na oczy występują w kilku postaciach. Są to tabletki, kapsułki, roztwory lub krople. Wszystko po to, aby każda osoba mogła dostosować najwygodniejszą dla siebie formę podania. Warto wybierać preparaty oznaczone jako: „na oczy”, „dla oczu”, „luteina” itp. Zyskuje się wtedy pewność, że ich skład został opracowany tak, aby w maksymalny sposób przyczynić się do poprawy widzenia lub odpowiedniej profilaktyki.

Poza wspomnianymi witaminami na wzrok warto szukać preparatów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, cynk, cytykolinę, zeaksantynę, miedź, czy selen.

Zbyt mała ilość kluczowych składników w organizmie może prowadzić do poważnych schorzeń narządu wzroku i nie tylko. Warto zatem zadbać o zdrowy, aktywny tryb życia i przeprowadzać regularne badania krwi pod kątem niedoborów.