Każdy pracownik fizyczny powinien przejść wstępne szkolenie i mieć własną odzież roboczą oraz zapewnioną odpowiednią ochronę w czasie pracy. Jednym z istotnych elementów ubioru pracowniczego są okulary ochronne, które chronią wzrok przed różnymi czynnikami. Omówimy krótko, po co są okulary ochronne i jak należy ich używać.

Zagrożenia w czasie pracy, które uszkadzają wzrok

W czasie pracy fizycznej możemy napotkać wiele zagrożeń, które nieodwracalnie mogą uszkodzić nasz wzrok, dlatego w takich sytuacjach niezbędne będzie zaopatrzenie się w okulary ochronne BHP. Kontakt z opiłkami, wysokimi temperaturami czy ostrymi narzędziami może być niebezpieczny zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Do najczęstszych zagrożeń w miejscu pracy można zaliczyć między innymi:

  • zmienne warunki atmosferyczne
  • różnego rodzaju opiłki żelaza, wiórki z drewna i włókna, które mogą dostać się do oczu
  • zagrożenie chemiczne, między innymi niebezpieczne opary, dym i gazy
  • kontakt z ogniem i wysokimi temperaturami

Osoby narażone w czasie pracy na utratę wzroku koniecznie powinny mieć założone okulary BHP, które zabezpieczają i zmniejszają ryzyko uszkodzenia wzroku.

okulary ochronne

Jakie okulary ochronne wybrać i po co ich używać?

Przestrzeganie przepisów BHP jest niezwykle ważne podczas wykonywania codziennych obowiązków pracowniczych dla naszego życia i zdrowia. Podczas wyboru okularów ochronnych powinno się zwracać uwagę na ich zastosowanie i właściwości. Przed wyborem okularów ochronnych należy zapoznać się z panującymi zasadami i zagrożeniami w miejscu pracy.

Wiele osób również chce dobrze i komfortowo czuć się w swojej pracy, dlatego wolą zdecydować się na okulary, które wyglądają estetycznie i spełniają odpowiednie normy. Osoby z wadami wzroku mogą również rozważyć specjalne okulary ochronne ze wbudowaną korekcją wzroku.

Okulary BHP są niezbędne w zawodach, w których istnieje ryzyko uszkodzenia wzroku. Istnieje masa różnych modeli i funkcji okularów, które bez wątpienia przypadną do gustu tym najbardziej wymagającym.