Biegunka jest częstym stanem charakteryzującym się luźnymi, wodnistymi stolcami, które dotykają większość ludzi kilka razy w roku. Rzadko jest poważna i zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Przyczyna biegunki jest często nieznana, ale jeśli trwa dłużej niż kilka dni, może to świadczyć o poważniejszym problemie. Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki jest wirus. Dwie główne przyczyny to rotawirus u małych dzieci i norowirus u dorosłych.

Czym jest biegunka?

Biegunkę definiuje się jako luźne, wodniste stolce trzy lub więcej razy dziennie. Oznaki i objawy biegunki inne niż wodniste, luźne stolce mogą obejmować:

  • pilna potrzeba wypróżnienia,
  • skurcze i ból brzucha,
  • wzdęci,
  • utrata masy ciała,
  • nudności i wymioty,
  • podwyższona temperatura ciała.

Jakie są możliwości leczenia biegunki?

Na większość przypadków ostrych objawów pomagają leki na biegunkę dostępne bez recepty (na przykład tabletki na biegunkę). Poza zastosowaniem odpowiednich leków na biegunkę musisz także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinieneś pić dużo płynów, w tym wodę, soki owocowe oraz roztwory nawadniające zawierające elektrolity. Możesz także zastosować środki naturalne, takie jak węgiel na biegunkę. Może on być w stanie zapobiec wchłanianiu bakterii i leków, które mogą powodować chorobę, przez uwięzienie ich na porowatej, teksturowanej powierzchni. Stosowanie węgla na biegunkę ma niewiele skutków ubocznych. Znajdziesz go nie tylko w aptekach, ale także w drogeriach i hipermarketach najczęściej w postaci kapsułek lub tabletek na biegunkę.