Roślina należy do rodziny wrzosowatych, znana także pod nazwami niedźwiedzia jagoda czy niedźwiedzie grono. Występuje w strefie umiarkowanej i arktycznej. W Polsce można ją znaleźć w borach, na wrzosowiskach, a także na górskich stokach. Jest gatunkiem chronionym.
Mącznica lekarska jest znana ze swych leczniczych właściwości już od XVII w.

Substancje aktywne

Występują głównie w liściach. Mogą one zawierać nawet 12% substancji czynnych. Głównie są to glikozydy fenolowe m.in. arbutyna, garbniki oraz pochodne kwasu galusowego i elagowego, flawonoidy, kwas ursolowy, oraz fenolokwasy.

Właściwości lecznicze

Mącznica lekarska jest uznaną rośliną leczniczą, która w niektórych wypadkach może zastąpić, a już z pewnością wspomóc kurację antybiotykową w leczeniu chorób dróg moczowych.
Wywar z mącznicy lekarskiej zaleca się przy różnych infekcjach dróg moczowych, kamicy nerkowej, prostacie, białkomoczu, ropomoczu, a nawet moczeniu się nocnym. Substancje zawarte w liściach mają właściwości bakteriobójcze, ściągające, antyoksydacyjne oraz przeciwzakrzepowe. W kosmetologi, wyciąg z tej rośliny ma zastosowanie w kremach wybielających przebarwienia.

Przeciwwskazania

Ze względu na spore stężenie związków aktywnych, mącznica lekarska nie może być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci do 12 roku życia. Terapię, z powodu możliwych podrażnień należy przeprowadzać nie dłużej niż 14 dni.