Komu przyda się lampa UV-C?

W związku z pojawieniem się nowego mikroba, stanowiącego niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia, ludzie zaczęli znacznie bardziej przykładać wagę do spraw higieny. Aby uchronić się przed szkodliwymi bakteriami, grzybami (i ich zarodnikami) czy też wirusami na powierzchniach i w pomieszczeniach, posłużyć nam może lampa bakteriobójcza. Promieniowanie UV-C, które emituje, skutecznie eliminuje kwasy nukleinowe (DNA i RNA), występujące w każdym jądrze żywych komórek czy też materiale genetycznym wirionów. Rynek oferuje kilka rodzajów lamp bakteriobójczych.

Urządzenia te szczególnie przydadzą się w salach i gabinetach szpitalnych, laboratoriach oraz aptekach. Również spełnią swoją funkcję w rozmaitych salonach kosmetycznych, SPA, hotelach lub w przetwórstwie i przemyśle spożywczym. Lampa UV-C może być używana także przez prywatne osoby, jednak należy pamiętać, że jej promieniowanie jest szkodliwe dla ludzkich komórek. Podczas dezynfekcji pomieszczeń ludzie oraz zwierzęta nie powinni przebywać w obrębie oddziaływania urządzenia.

Rodzaje lamp bakteriobójczych

Wśród opraw UV-C znajdziemy modele na statywach, sufitowe i ścienne. Bardzo uniwersalnym i praktycznym rozwiązaniem jest lampa posiadająca ruchomy statyw. Dzięki kółkom zamocowanym u podstawy urządzenia możemy je z łatwością przemieścić do miejsca, które będzie poddane jej działaniu. Jeśli zamierzamy zamontować sprzęt na stałe, wersja ścienna lub sufitowa świetnie zda wówczas egzamin.

Ze względu na sposób działania, wyróżniamy lampy przepływowe (do dezynfekcji wolnej przestrzeni) oraz bezpośredniego działania (do dezynfekcji konkretnych przedmiotów). Dostępne są również sprzęty łączące obie te funkcje ze sobą – bezpośrednią i przepływową.

Przy wyborze lampy UV-C, należy kierować się oczekiwaniami jakie powinno spełniać urządzenie.