Czym są taśmy oporowe i kiedy się je stosuje?

Gumy oporowe (nazywane też taśmami oporowymi lub gumami do ćwiczeń) to rozciągliwy pas lub opaska, wykonane z gumy, które stosuje się przede wszystkim podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz rozgrzewki. Taśmy te sprawdzają się też doskonale podczas rehabilitacji. Można je wykorzystywać zarówno podczas rozciągania, wykonywania złożonych ćwiczeń w celu wzmocnienia ramion, pośladków, mięśni grzbietu oraz nóg.  Taśmy oporowe (np. konkretnie takie) sprawdzają się doskonale podczas wykonywania takich treningów jak: joga, pilates oraz innych ćwiczeniach grupowych. Dobrze jeśli taśmy wykonane są z rozciągliwego lateksu, bowiem nawet podczas mocnego rozciągania istnieje niewielkie ryzyko ich pęknięcia. Z niektórych rodzajów gum mogą korzystać z nich także alergicy.

Zalety korzystania z gum oporowych

Trening wykonywany przy użyciu taśm sprawdza się doskonale w celu wyszczuplenia sylwetki jak i podczas treningu rehabilitacyjnego. Do jego najważniejszych zalet zaliczyć należy:

  • ogólną poprawę sprawności organizmu,
  • wzmocnienie mięśni oraz siły,
  • poprawienie wydolności organizmu,
  • pozytywny wpływ na koordynację, stabilizację oraz posturę ciała,
  • możliwość wzmocnienia określonych struktur mięśni.

Dokładnie wykonany trening w dłuższym okresie czasu pomaga powrócić do formy, ujędrnić ciało oraz nabrać pewności siebie. Ćwiczenia z taśmami angażują do pracy określone partie mięśni, także te, które doznały urazów i wymagają rehabilitacji. Wpływają na skuteczność terapii a podczas treningu z ich wykorzystaniem nie odczuwa się bólu oraz dyskomfortu.