Trudno nie zgodzić się z opinią, iż ciąża to dla każdej z kobiet czas i okres, kiedy nie dba wyłącznie o siebie, ale jednocześnie o prawidłowy rozwój dziecka, z tego też powodu tak ważna jest zbilansowanie witamin oraz składników mineralnych. Oczywiście nie zawsze pozyskamy je nawet przy najlepszej i najzdrowszej dla nas diecie, z tego też powodu warto wiedzieć jakie witaminy dla kobiet w ciąży są nie tylko wskazane, ale też zaliczają się do tych, o których powinniśmy pomyśleć. 

Pamiętaj o jakie witaminy dla kobiety w ciąży warto zadbać

Jakie witaminy w ciąży, są tymi o których należy nie tylko pomyśleć, ale są wręcz zalecane dla prawidłowego rozwoju płodu, a więc naszego dziecka? Przede wszystkim decyzję o tym, jakie witaminy w ciąży są nam potrzebne, należy podjąć wyłącznie o konsultacji z lekarzem, lub doświadczonym oraz wykwalifikowanym farmaceutom. Skoro chcemy dowiedzieć się, jakie witaminy dla kobiet w ciąży są na swój sposób wręcz konieczne dla naszego i dziecka zdrowia, to warto odnieść się do tych, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (sprawdź ofertę witamin dla kobiet w ciąży: https://a-manada.pl/witaminy-dla-kobiet-w-ciazy-i-karmiacych). 

witaminy dla kobiet w ciąży

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w ramach popularne „wielkiej piątki?”

Kwas Foliowy– Ma on ogromny wpływ na rozwój psychoruchowy płodu, również cew nerwowych czy ogranicza ryzyko występowania groźnych i niebezpiecznych zaburzeń neurologicznych. Dobrze zacząć jego przyjmowanie, nawet kilka miesięcy przed zajściem w ciąże, zdecydować się na ich stosowanie do 1 trymestru. 

Żelazo– Jego niedobór to też nie lada problem, zwłaszcza dla osób których dieta opiera się o brak składników bogatych w żelazo, co może skutkować anemią i przedwczesnym porodem. 

Kwasy Omega– Ich brak, zwiększa nie tylko kolejny raz ryzyko przedwczesnego porodu, ale też może doprowadzić do wystąpienia wielu poważnych chorób przewlekłych, jakie dadzą o sobie znać w przyszłości. 

Witamina D- Wraz z niedoborem tej ważnej witaminy, zwiększamy prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu, różnych chorób zakaźnych i infekcji powiązanych z układem oddechowym w tym krzywicy oraz sepsy. 

Jod- Jego niewystarczająca ilość, skutkuje zaburzeniami neurologicznymi a w niektórych przypadkach również obumarciem porodu. 

Niech więc powyższe informacje, pomogą nam w zrozumieniu które suplementy w ciąży są w stanie zapewnić nam dostęp do odpowiedniej, dziennej czy niezbędnej ilości witamin oraz składników mineralnych. Zawsze jednak starajmy się wybierać te suplementy w ciąży, które są bezpieczne oraz zalecane przez naszego lekarza.