Rękawiczki jednorazowe pozwalają na zdecydowane podniesienie poziomu higieny. Niezbędne okazują się nie tylko  podczas pracy lekarzy, pielęgniarek czy kosmetologów, ale również w wielu sytuacjach życia codziennego.  Kiedy ich używanie jest konieczne? Jakie rękawiczki jednorazowe wybrać?

Rękawiczki jednorazowe w zawodach medycznych

Rękawiczki jednorazowe są niezbędnym elementem wyposażenia lekarzy, pielęgniarek i osób pracujących w sektorze beauty. Wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość przeniesienia patogenów chorobotwórczych na pacjenta lub klienta podczas bezpośredniego kontaktu konieczne jest skorzystanie z takich rękawiczek. Zwykle wybierane są rękawiczki silikonowe lub winylowe, charakteryzujące się dużą elastycznością, dobrym przyleganiem do skóry i niską przepuszczalnością.  Stanowią one nie tylko barierę przed przenikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, ale również chronią dłonie osób wykonujących zabiegi przed wydzielinami ciała i lekami.

Ochrona przed działaniem substancji drażniących

Bez rękawiczek jednorazowych nie sposób wyobrazić sobie pracy w laboratoriach i innych miejscach, gdzie skóra pracowników może mieć bezpośredni kontakt z substancjami drażniącymi. Założenie rękawiczek pozwala minimalizować ryzyko zanieczyszczenia badanych próbek i jednocześnie chroni skórę.  Do takich zastosowań zwykle wybierane są rękawiczki jednorazowe z BHP-Gabi wykonane z kauczuku naturalnego lub syntetycznego (silikonowe, winylowe  lub nitrylowe). Do ich najważniejszych zalet należą:

  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, rozciąganie i rozerwanie,
  • dobre przyleganie do skóry, umożliwiające wykonywanie precyzyjnych ruchów,
  • słaba przepuszczalność dla związków chemicznych potencjalnie szkodliwych dla skóry.
rękawiczka jednorazowa w kolorze niebieskim

Jednorazowe rękawiczki foliowe – w domach, sklepach i restauracjach

Zwykłe foliowe rękawiczki jednorazowe okazują się niezastąpione w hipermarketach i piekarniach. Dzięki nim wybieranie pieczywa odbywa się dużo bardziej higienicznie. Można je stosować z powodzeniem w kuchni, podczas wyrabiania mięsa na burgery lub podczas domowych zabiegów kosmetycznych. Rękawiczki jednorazowe to bardzo uniwersalny sposób na ochronę rąk w wielu sytuacjach.