Połączenie z j. angielskiego słów smoke (dym) i fog (mgła) zapoczątkowało nowe pojęcie – smog. Mgła, dym i spaliny stworzyły nowe zjawisko atmosferyczne, które jest szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie smogu, zwłaszcza wystąpienia astmy. Pomimo zapewnień rządzących o próbach przeciwdziałania temu zjawisku, Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem zanieczyszczonego powietrza. Najbardziej niebezpieczny jest sezon grzewczy.

Jak chronić nasze zdrowie dzieci przed szkodliwym działaniem smogu? Na pomoc stworzono maski antysmogowe dla dzieci. Powstały one z myślą o dzieciach powyżej 3. r.ż. Młodszym mogłyby one utrudnić oddychanie, dlatego zaleca się unikać wychodzenia z nimi z domu w czasie wystąpienia smogu.

Zakładanie masek antysmogowych dzieciom nie stanowi kłopotu, muszą być jednak dopasowane do rozmiaru głowy. Wygodny jest regulowany rzep z tylu głowy, haczyk lub zakładane za uszy. Ochrona przed smogiem jest skuteczna pod warunkiem, że szerokość maski antysmogowej dla dziecka jest dopasowana do jego buzi.

Maski antysmogowe dla dzieci powinny posiadać filtr powietrza, a najlepiej dwa filtry. Pierwszy klasy HEPA i drugi filtr węglowy. Warto kupić maskę z wymiennymi filtrami, będzie do wielokrotnego użytku.
Producent określa, na jaki czas przewiduje skuteczne działanie filtra.

Walka ze smogiem to długotrwały proces rozłożony na lata, warto już teraz chronić zdrowie dzieci.