Nawłoć to roślina występująca na terenie całej Europy. Można ją spotkać na przełomie lata i jesieni na wielu łąkach i pastwiskach w Polsce. Nawłoć wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odtruwające, dlatego jej właściwości wykorzystywane są już od wieków w kuracji wielu schorzeń. Roślinę stosuje się zarówno do leczenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Kiedy korzystać z ziela nawłoci?

nawłoćZiele nawłoci wykorzystuje się przede wszystkim w stanach zapalnych dróg moczowych, a szczególnie przy zapaleniu kłębuszków nerkowych, miedniczek nerkowych, a także moczowodów i pęcherza. Nawłoć  może być również środkiem pomocniczym przy leczeniu kamicy moczowej lub skazy moczanowej. Co więcej, roślinę tę stosuje się również w przypadku nieżytu żołądka, jelit czy drobnych krwawień z przewodu pokarmowego. Jeśli chodzi o zewnętrzne zastosowanie, nawłoć wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz zakażeń w obrębie jamy ustnej i gardła, a także sromu i pochwy. Zwolennicy medycyny naturalnej stosują ją również na uszkodzenie skóry, wysypkę czy świąd. Napar z tej rośliny wykorzystać można też do przemywania cery trądzikowej i łojotokowej – pomoże on oczyścić i zmniejszyć pory.

Ziele nawłoci stosowane np. w preparatach firmy LekiNatury.pl jest uznawane za bezpieczne. Nie należy go jednak podawać w przypadku obrzęków spowodowanych niewydolnością serca lub nerek. Stosowanie tej rośliny nie jest również zalecane (bez uprzedniej konsultacji z lekarzem) u dzieci poniżej 12 roku życia.