W momencie kiedy nasza pociecha boryka się z infekcją górnych lub dolnych dróg oddechowych, lekarze starają się jak najskuteczniej zminimalizować objawy. Niemniej jednak nie jest to takie proste, gdyż w przypadku najmłodszych wszelakie antybiotyki czy zastrzyki są niezwykle trudne w dawkowaniu. Wobec tego bardzo często zaleca się inhalację odpowiednimi preparatami, a rodzice muszą zakupić w tym celu odpowiedni nebulizator. Jak więc go dopasować do potrzeb malucha?

Jak działa inhalator?

Inhalator z całą pewnością jest urządzeniem dobrze znanym każdemu rodzicowi. Te sprzęty bowiem wykorzystywane są w medycynie już od wielu lat i niezmiennie zaskakują nas swoją użytecznością oraz funkcjonalnością. Nebulizator jednak jest idealnym urządzeniem, które może znacznie ułatwić terapię antybiotykową u najmłodszych pacjentów. Wyklucza on bowiem konieczność problematycznego podawania maluchom tabletek, czy co gorsza- robienie zastrzyków. Jednak jak działa inhalator? Otóż zasada działania polega na:

  • podłączeniu urządzenia do prądu- chyba, że wybrany został inhalator bezprzewodowy;
  • przygotowaniu w komorze inhalatora zawiesiny danego antybiotyku i wody;
  • założenia dziecku maski inhalatora;
  • włączeniu urządzenia, które będzie dawkowało antybiotyk w formie aerozolu wygodnego do wdychania.

Jak więc widać nebulizator znacznie ułatwia życie małym pacjentom, ale także i ich rodzicom. Oczywiście inhalator będzie wygodny w stosowaniu i użytkowaniu tylko w momencie, kiedy będzie on odpowiednio dobrany. Pamiętajmy także, że nebulizatory dla dorosłych czy nawet dla nastolatków będą się znacznie różnić od tych, które dedykowane są najmłodszym. Właśnie z tego powodu zaleca się rodzicom zakup odpowiedniego sprzętu. Dzięki temu dawkowanie antybiotyku będzie niezwykle efektywne, a mali pacjenci nie będą odczuwali żadnego dyskomfortu związanego z inhalacjami.

nebulizator

Jak dobrać odpowiedni nebulizator dla dziecka?

Wspomniane już zostało, że inhalator dla dziecka musi zostać odpowiednio dobrany. Kluczowym parametrem w tym wypadku tak naprawdę okazuje się rozmiar maski. Musi ona być odpowiednio przystosowana do anatomii twarzy najmłodszych. Nie może być ona zbyt ciasna, a także nie może być zbyt luźna, gdyż w takim wypadku, doprowadzi ona do nieefektywnego przenikania i wdychania antybiotyku w zawiesinie. Inhalator bezprzewodowy sprawdzi się o wiele lepiej niż model z kablami. Zapewni on nie tylko większą wygodę rodzicom, ale przede wszystkim także i najmłodszym pacjentom, którzy nie będą mieli skrępowanych ruchów.