Najczęściej występują podczas zmian pogodowych, a im są one gwałtowniejsze, tym bóle reumatyczne stają się dokuczliwsze. Specyfika ich występowania pozwalała, a i nadal pozwala określać nadchodzące zmiany pogodowe, nie są to jednak umiejętności lubiane ani pożądane. Bóle reumatyczne skutecznie obniżają komfort życia, a w przypadkach najcięższych uniemożliwiają wręcz egzystencję. Czy można poradzić sobie z tego typu dolegliwościami, aby nie odciskały piętna na życiu?

Czym są bóle reumatyczne?

Reumatyzm jest określeniem potocznym i w powszechnym rozumieniu odnosi się do reumatoidalnego zapalenia stawów. W rzeczywistości jest to znacznie szersze zagadnienie, które obejmuje nie tylko układ ruchu, lecz wiele innych schorzeń. Ogólnie są to zmiany zapalne w tkance łącznej.

Bóle reumatyczne kojarzone z reumatyzmem są jednocześnie społecznie tożsame z RZS, czyli reumatoidalnym zapaleniem stawów i cechują się symetrycznym zapaleniem stawów. Etiologia tego schorzenia ciągle nie jest do końca poznana, chociaż podłożem są reakcje autoimmunologiczne, a więc wewnętrzne czynniki i procesy zachodzące w organizmie człowieka. Lek na reumatyzm (https://a-manada.pl/leki-na-reumatyzm)  najczęściej wykorzystywany jest przez kobiety wieku 30-50 lat.

Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Objawy zachorowania na reumatyzm (RZS) zwykle dotyczą:

  • bólu oraz opuchlizny małych stawów rąk i stóp;
  • ocieplenia skóry w miejscach zaatakowanych;
  • porannej sztywność stawów (ok. godziny trwania).

Rzadko zdarza się, aby już na wstępnym etapie dokuczliwości bólowe pojawiły się w obrębie stawów większych, czyli łokciowego, kolanowego i biodrowego, ale z czasem choroba rozwija się. Maść na reumatyzm warto stosować już w wypadku pojawienia się pierwszych objawów, ponieważ zmniejsza to zarówno ból, jak i obrzęk, a także uciążliwą sztywność.

Rozwój chorobowy reumatoidalnego zapalenia stawów to już niestety nawet deformacje. Stawy ulegają destrukcji i dochodzi do zmian w obrębie ścięgien, kości i mięśni.  

lek na reumatyzm

Jak zmniejszyć dokuczliwość bólów reumatycznych?

Samą dokuczliwość można zmniejszyć stosując maść na bóle reumatyczne, ale chorobę należy leczyć. Jest ona zbyt poważna, aby można było wbrew twierdzeniom ludowych znachorów wyleczyć ja samodzielnie. W leczeniu stosowane są zwykle leki, które modyfikują przebieg choroby, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Chorobę musi obserwować lekarz prowadzący i ordynować niezbędne leczenie. Stosowane są m.in. tzw. dostawowe wstrzyknięcia glikokortykosteroidów, a czasami dochodzi do leczenia operacyjnego. Ważna w terapii reumatyzmu jest również odpowiednia rehabilitacja.