Najczęstszym powodem pojawienia się bólu gardła jest zapalenie wywołane przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Ból gardła nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem schorzenia, chociaż zdarzają się bóle gardła nieprowadzące do choroby, a wynikające z czynników środowiskowych. Zwykle jest to podrażnienie wywołane przez dym papierosowy albo zbyt suche powietrze, ale w każdym z tych przypadków warto sięgnąć po pastylki na ból gardła przynoszące ulgę.

Rodzaje schorzeń wywołujących bólów gardła?

Ból gardła jest najczęściej wynikiem ataku wirusowego lub ma podłoże bakteryjne. Wyróżnia się bóle gardła spowodowane:

  • zapaleniem gardła.
  • zapaleniem krtani;
  • angina, czyli zapalenie migdałków podniebiennych.

Ból gardła może być różnoraki. Czasami w gardle drapie, czasami dodatkowo towarzyszy temu chrypka, a bywa że ból jest ostry i w wypadku anginy może promieniować na ucho. Bóle gardła wywołane czynnikami środowiskowymi albo głośnymi krzykami lub śpiewem bez umiaru, np. na meczu piłkarskim lub podczas koncertu można łatwo zniwelować. Wystarczą pastylki na gardło np. do ssania, które można kupić w aptece bez recepty – link. Natomiast bóle gardła wywołane chorobami muszą być konsultowane z lekarzem.

pastylki na gardło

Co zrobić w wypadku bólu gardła?

Jeżeli tabletki na gardło nie pomagają i ból gardła nie przemija albo przemija jedynie na chwilę, trzeba albo iść do lekarza, albo skonsultować się z nim telefonicznie. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ bóle gardła mogą być również objawem poważnej choroby, np. grypy. Nie ma mowy, aby tabletki na ból gardła wyleczyły grypę, potrzebne jest leczenie znacznie poważniejsze.