Cukrzyca to bardzo poważna choroba. Zazwyczaj diagnoza nie jest łatwa. Wielu ludzi dowiaduje się o niej przypadkowo. Warto zatem monitorować stan glukozy w krwi, aby nie być zaskoczonym.

Prawidłowy poziom cukru we krwi to marzenie wielu ludzi. Niektórzy odebrali już pierwsze złe wyniki badań. Takie osoby dostały pierwsze ostrzeżenie. Być może nie mają jeszcze diagnozy cukrzycy. Jednak lekarze dzisiaj diagnozują także tak zwany stan przedcukrzycowy. Jest to sygnał, aby dany człowiek zajął się na poważnie swoim zdrowiem. Trzeba wdrożyć regularną aktywność fizyczną i przejść na zdrową dietę. Z pewnością dietetyk pomoże takiej osobie ustalić codzienny jadłospis. Trzeba raz na zawsze odstawić słodycze i napoje gazowane.

Cukier na czczo

Przyjmuje się, że prawidłowy poziom jeśli chodzi o cukier na czczo to wynik do 100 jednostek laboratoryjnych. Niewielkie przekroczenie nie musi od razu oznaczać cukrzycy. Zazwyczaj lekarze zlecają wtedy kolejne badanie. Być może dana osoba zjadła coś niewłaściwego na kolację. Również duży stres może podwyższyć wynik glukozy. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe warunki do wykonania tego badania. Nie wolno rano nadmiernie się stresować. Wiele osób popełnia taki błąd. Najpierw w nerwach szykują dzieci do szkoły, a potem zdenerwowani idą do laboratorium. W ten sposób wynik może wyjść fałszywie zły.

Spokój w czasie badania

Osoba, która decyduje się na badanie krwi w kierunku cukrzycy, musi pamiętać o tym, aby zachowywać się rano bardzo spokojnie. Nie może się wtedy denerwować. Najlepiej jeżeli taka osoba do laboratorium dojedzie na spokojnie autobusem albo samochodem. Raczej niewskazany jest szybki spacer. Nawet taka niewielka aktywność może zaburzyć wynik. Niestety, lekarze nie zawsze informują o tym swoich pacjentów. Zazwyczaj wspominają tylko, że należy być na czczo. Co to właściwie oznacza?

Badanie na czczo

Pojęcie badania na czczo nie jest dla wszystkich oczywiste. Zazwyczaj przyjmuje się, że oznacza to 8 godzin bez jedzenia i picia. W przypadku niektórych badań warto powstrzymać się od jedzenia i picia nawet przez 12 godzin. Zazwyczaj dotyczy to na przykład badania cholesterolu. Powstrzymanie się od jedzenia i picia oznacza, że na przykład nie wolno napić się owocowej herbaty, mimo że teoretycznie nie ma ona żadnych kalorii. Jednak może ona zaburzyć wynik. Osoba, która chce zbadać krew, powinna także powstrzymać się od żucia gumy. Nawet taka z pozoru niewinna czynność może spowodować, że wyniki nie będą odpowiednie do analizy.