Gastroskopia jest w najprostszym możliwym ujęciu badaniem endoskopowym, w trakcie którego lekarz wprowadza do przewodu pokarmowego pacjenta rurę endoskopu wyposażoną w kamerę na samym końcu. Umożliwia to na uwidocznienie na ekranie monitora wszystkich oglądanych narządów.

Gastroskopia białystok – jak należy się przygotować do tego badania?

Osoba wybierająca się na badanie nie powinna nic jeść, pić czy nawet rzuć gumy na 4 godziny przed wizytą u lekarza. Należy mieć świadomość, że pacjenci, którzy przyjmują różnego rodzaju leki na choroby serca, nadciśnienie tętnicze czy padaczkę, powinny zażyć je, popijając stosunkowo małą ilością wody.

Jak dokładnie przebiega omawiana gastroskopia?

Należy mieć świadomość, aby przed badaniem nie tylko i wyłącznie zdjąć okulary, ale również wyjąć protezy zębowe. Kolejnym etapem badanie jest znieczulenie gardła lekiem w formie aerozolu, co umożliwia na ograniczenie dyskomfortu związanego z wprowadzaniem aparatu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach w trakcie omawianej gastroskopii podawane są leki uspokajające.

Warto zaznaczyć, że badanie jest wykonywane w pozycji leżącej. Z kolei gastroskop jest wprowadzany przez lekarza przez ustnik, który pacjent musi trzymać zębami praktycznie do końca trwania całego badania. Godny uwagi jest fakt, że podczas badania nie można połykać śliny, która będzie spływała do śliniaka. Nie można również zapomnieć o swobodnym i miarowym oddychaniem. Czas badania w zdecydowanej większości przypadków będzie wynosił kilka minut.

Więcej o -> Gastroskopia Białystok