Chodziki dla niepełnosprawnych znacząco ułatwiają codzienną aktywność fizyczną osób chorych. Jednak ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie chodzika do poziomu aktywności pacjenta oraz jego możliwości fizycznych. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie chodzika dla osoby niepełnosprawnej.

Wysokość chodzika

Wysokość chodzika powinna być dopasowana do wzrostu osoby, która z niego korzysta. To ważne aby nie musiała ona dodatkowo nadwyrężać kręgosłupa poprzez np. zginanie odcinka szyjnego w sytuacji kiedy chodzik jest zbyt wysoki. Ponadto wysokość uchwytów chodzika powinna znajdować się mniej więcej na wysokości bioder pacjenta, co pozwala na swobodne przemieszczanie się.

chodzik z podporkaMateriał wykonania chodzika

Tworzywo z którego jest wykonany chodzik ma bardzo duże znaczenie dla osoby niepełnosprawnej, ponieważ wpływa na wagę balkoniku. Najczęściej chodziki produkowane są z aluminium, dzięki czemu są dość lekkie. W przypadku kiedy osoba niepełnosprawna jest bardzo słaba warto zastanowić się nad kupnem chodzika z siedziskiem.

Rodzaje balkoników dla osób niepełnosprawnych

Zależnie od stopnia niepełnosprawności można zdecydować się np. na balkonik sztywny, nazywany inaczej statycznym, który dodatkowo posiada antypoślizgowe nakładki na nóżkach. Jeśli, z kolei, osoba chora jest w stanie chodzić opierając się na rękach i posiada dużo siły w rękach to można zdecydować się na chodzik kroczący. Co istotne, cześć modeli tego typu balkoników została tak skonstruowana aby w dowolnym momencie można je było zamienić w balkonik statyczny -poprzez zablokowanie podstawy chodzika.
Jeszcze innym rodzajem jest chodzik na kółkach, który sprawdza się u osób niemających znaczących kłopotów z zachowaniem równowagi ciała.

Jeśli szukasz czegoś odpowiedniego dla siebie warto zajrzeć na stronę sklepu Orteo, gdzie znajdziemy tanie chodziki dla niepełnosprawnych a wybór jest szeroki i to wszystko zamówimy online.