Pudełko na leki pozwala je dobrze uporządkować oraz przypomina o ich regularnym zażywaniu. Jest ono dostępne w różnych wzorach w zależności od potrzeb zarówno na tydzień, jak i na jeden dzień. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również kasetka z alarmem, która o odpowiedniej porze powiadomi o konieczności wzięcia lekarstwa. Jakie pudełko wybrać i w jaki sposób z niego korzystać?

Dozowniki do leków – co to jest i komu są polecane?

Organizery do leków (inaczej dozowniki do leków) są zazwyczaj wykonane z plastiku i posiadają przegródki, najczęściej podzielone tak, by było miejsce na każdy dzień tygodnia lub daną porę dnia, co pozwala idealnie poukładać leki i zaplanować ich przyjmowanie. To znacznie ułatwia sprawę seniorom, którzy muszą przyjmować mnóstwo leków o różnej porze, o czym zdarza się zapomnieć.

Ten przedmiot jest polecany również osobom podróżującym, którzy przyjmują lekarstwa na stałe oraz potrzebują zabierać je ze sobą i zażywać regularnie. Pudełeczko jest niewielkie, dzięki czemu zabranie go nie stanowi żadnego problemu, a wręcz przeciwnie – jest poręczne i pomieści się wszędzie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Jak prawidłowo używać kasetki do leków?

Dozowniki do leków są dostępne w formie tygodniowej – z osobną przegródką na każdy dzień tygodnia, a dla osób przyjmujących lekarstwa o różnych porach dnia dodatkowo wprowadzone są modele z dwoma lub trzema przegródkami na dany dzień, tzw. kasetka na 3 pory dnia. Dzięki temu można łatwo zorientować się, czy wszystkie lekarstwa zostały przyjęte o danej porze i w konkretnym dniu. Wyróżnia się dodatkowo takie rodzaje kasetek do leków jak:

  • kasetka do leków z zintegrowanym obcinaczem do tabletek – kiedy będzie konieczne przekrojenie tabletki, ten model znacznie to ułatwi i pozwoli na zażycie odpowiedniej dawki. Jest to szczególnie polecane dla osób podróżujących, które chcą szybko przyjąć swój lek.
  • kasetka z alarmem – dzięki niej senior nie zapomni o przyjęciu konkretnej dawki, co mogłoby skończyć się dla niego tragicznie. Pudełeczko posiada alarm dźwiękowy oraz wibracyjny, który można łatwo ustawić poprzez duży, podświetlany ekran, co nie stanowi wyzwania nawet w przypadku upośledzenia wzroku.
  • kasetka z dużymi przegródkami – pozwoli zorganizować ich łatwe przyjmowanie, dzięki czemu nie trzeba męczyć się podczas wyciągania niewielkich tabletek z równie małych dozowników. Z tego względu zdecydowanie się na większy organizer wiele ułatwi, a przy okazji ryzyko zgubienia tabletek będzie naprawdę niewielkie.