Popularność zyskał w okresie ostatnich kilku lat, choć tak naprawdę znany jest od ponad wieku, kiedy występował w formie wody z dodatkiem cząsteczek oliwy. Trochę czasu musiało minąć, zanim płyn micelarny trwale rozgościł się w przemyśle kosmetycznym i opanował drogeryjne półki, zdobywając uznanie wśród konsumentów. Wygląda niepozornie, a jednak obecnie trudno wyobrazić sobie pielęgnację twarzy bez niego. Czemu zawdzięcza sukces?

Uniwersalność i skuteczność ukryta w drobnych cząsteczkach

Warto właściwie zacząć od określenia, czym są micele, ponieważ w nich zawarty jest sekret działania kosmetyku. Pod pojęciem miceli kryją się mikroskopijne cząsteczki o właściwościach hydrofilowych, czyli przejawiających skłonność do łączenia się z wodą i odpychania tłuszczów, lub hydrofobowych, czyli odpychających cząsteczki wody. I właśnie te właściwości sprawiają, że woda micelarna doskonale radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń i absorpcją sebum wytworzonego przez cerę.

Nie tylko oczyszczanie

płyn micelarny

Głównym celem stosowania płynu micelarnego jest oczywiście oczyszczenie skóry z makijażu, brudu, pozbycie się nadmiaru sebum produkowanego przez gruczoły łojowe i odblokowanie porów, ale ten wielofunkcyjny kosmetyk potrafi zdziałać znacznie więcej. Potencjał ukryty w butelce preparatu jest naprawdę ogromny. Przede wszystkim przywraca uczucie komfortu. Jak się to przejawia? Koi podrażnienia, pomaga łagodzić zaczerwienienia, niweluje uczucie ściągnięcia skóry. Co więcej, poprawia jej stan, wygładzając i nawilżając. Dogłębnie oczyszczona i odświeżona skóra jest gotowa do kolejnych zabiegów. W ten sposób jeden produkt jest w stanie zastąpić kilka innych, odsuwając w cień toniki oraz mleczka do demakijażu.

Główne cele zastosowania płynu micelarnego:

  • demakijaż
  • oczyszczenie
  • nawilżenie
  • zniwelowanie podrażnień

Odwieczny dylemat – zmywać czy pozostawić?

Ile osób, tyle opinii. Ile kosmetyków, tyle zaleceń. Z jednej strony pojawiają się głosy, że kosmetyk ten nie wymaga spłukiwania, lecz z przeciwnego kierunku wysyłane są kontrargumenty o konieczności przemycia twarzy wodą. Naturalny płyn micelarny, z założenia najbardziej delikatny dla cery, powinien cechować się prostą, łagodną recepturą, być pozbawionym alkoholu czy składników drażniących, a dodatkowo dobrze będzie, jeśli zostanie wzbogacony o wartościowe komponenty w postaci wyciągów roślinnych czy witamin.

Produkty o cennym składzie często w sposobie użycia umieszczonym na opakowaniu zawierają informację o braku konieczności opłukania twarzy po zastosowaniu środka, ale nie brakuje zdań, by po dokonaniu demakijażu za pomocą kosmetyku zawierającego micele sięgnąć jeszcze po piankę lub żel do mycia twarzy, by dopełnić proces oczyszczania.

Trudno zatem rozstrzygnąć tę zagwozdkę, dlatego najlepiej będzie zdać się na wskazówki producenta i postępować wg sugestii widocznych na butelce. Woda micelarna wodzie micelarnej nierówna, jedne posiadają bardziej przyjazną recepturę, niektóre natomiast zawierają silniejsze substancje myjące i z tego powodu nie można wszystkich kosmetyków z tej kategorii traktować jednakowo.