Testy czynnościowe są stosowane w celu oceny funkcji gruczołów dokrewnych i reakcji organizmu na różne bodźce hormonalne. W takżdym razie, endokrynolog powinien wcześniej przygotowując nas do leczenia zadbać, aby właśnie niektóre badania można było w pełni prawidłowo wykonać. Niektóre z tych testów obejmują

  • Test tolerancji glukozy: Ten test ocenia zdolność organizmu do przetwarzania glukozy i diagnozuje cukrzycę lub insulinooporność.
  • Test stymulacji hormonów tarczycy: W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy, endokrynolog może zlecić test, który polega na podaniu hormonu stymulującego tarczycę (TSH) w celu oceny odpowiedzi tarczycy.
  • Test supresji kortyzolu: Ten test ma na celu ocenę czynności kory nadnerczy poprzez podanie kortyzolu lub syntetycznego kortykosteroidu, a następnie monitorowanie poziomu kortyzolu we krwi.
  • Test stymulacji hormonem wzrostu: W przypadku podejrzenia niedoboru hormonu wzrostu, endokrynolog może zlecić test stymulacji, polegający na podaniu substancji, która pobudza wydzielanie hormonu wzrostu i ocenie jego reakcji.

Badania specjalistyczne zlecane przez endokrynologa

Ponadto, w zależności od konkretnych objawów pacjenta, prywatny endokrynolog może zlecić dodatkowe badania specjalistyczne. Wizyta u endokrynologa z Torunia https://naszlekarz.pl/usluga/endokrynologia-torun/ to doskonały przykład specjalisty, który właśnie na specjalistyczne badania jest w stanie nas skierować, co ma niezwykle istotne znaczenie przy doborze ewentualnego rodzaju leczenia.

Oto kilka przykładów:

  • Biopsja tarczycy: Jeśli zostanie wykryty guz w tarczycy, endokrynolog może zalecić biopsję, aby ocenić, czy jest on łagodny czy złośliwy.
  • Badanie densytometryczne: Jest to badanie, które mierzy gęstość mineralną kości i pomaga w diagnozowaniu osteoporozy lub innych chorób związanych z gęstością kości.
  • Testy genetyczne: W niektórych przypadkach endokrynolog może zlecić testy genetyczne w celu wykrycia dziedzicznych zaburzeń hormonalnych, takich jak zespół wielogruczołowej niedoczynności endokrynologicznej czy zespół Turnera.

Lekarz specjalista – lekarz endokrynolog

Prywatny endokrynolog jest wyspecjalizowanym lekarzem, który zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń hormonalnych. W celu oceny równowagi hormonalnej i ustalenia diagnozy, endokrynolog może zlecić różnorodne badania, takie jak badania krwi, testy obrazowe, testy czynnościowe i badania specjalistyczne.

Te badania pomagają ocenić poziomy hormonów, funkcję gruczołów dokrewnych oraz identyfikować ewentualne nieprawidłowości strukturalne.