Jako państwo mamy tę nieprzyjemność bycia bardzo zanieczyszczonym regionem pod względem powietrza. Smog to temat ciągły, który pojawia się szczególnie zimą. W rankingu Unii Europejskiej jesteśmy na 33 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych państw, a miasto Kraków znajduje się na 3, czyli jest w samej czołówce. Jeżeli smog otacza nas zewsząd, to jak skutecznie chronić się przed smogiem?

1. Odpowiednia dieta
O odporność organizmu należy dbać przede wszystkim od wewnątrz. Nasza dieta powinna być bogata w kwasy omega-3, który niweluje wpływ zanieczyszczonego powietrza na układ krwionośny, znajdziemy je w migdałach, maśle, nasionach lnu i pestkach dyni. Należy również przyjmować dużo kaszy gryczanej, mięsa, papryki, jajek, mleka czy serów, te produkty zawierają bowiem witaminę B6 i B12. Korzystna jest również suplementacja witaminy E i C.

2. Maski antysmogowe
W maskach przeznaczonych do ochrony przed zanieczyszczeniami znajdują się specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Należy pamiętać o sprawdzeniu ich jakości, muszą one zatrzymywać również pył PM2,5. Filtry należy wymieniać co 2 tygodnie, a nawet częściej, w zależności jak wysokie jest zanieczyszczenie powietrza.

3. Oczyszczacze powietrza
Najlepiej wybrać te z filtrem HEPA, ponieważ dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami z zewnątrz. Oczyszczacze zasysają zanieczyszczone powietrze, przepuszczają je przez filtry i oczyszczone dostaje się do naszego domu.