Krzesła toaletowe i sam ich projekt dla osób niepełnosprawnych jest prosty w konstrukcji i nieszczególnie skomplikowany, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów. Różnią się one pod względem mobilności, mechanizmu składania, sposobu zbierania odpadów itp. Co ciekawe, krzesło WC zostało opatentowane dopiero w 1994 roku. Od tego czasu prosta konstrukcja zyskała wiele opcji, aby zapewnić maksymalny komfort osobie niepełnosprawnej.

Przyjrzyjmy się głównym typom toalet dla osób niepełnosprawnych. Niektóre z nich są przeznaczone dla osób, które mogą poruszać się samodzielnie, inne mogą być używane nawet przez osoby o ograniczonej sprawności.

Krzesło toaletowe z ramą nośną

krzesło toaletowe

Składa się ze stabilnej metalowej ramy z podłokietnikami, siedziska i pokrywy. Instaluje się go w toalecie nad zwykłą muszlą klozetową. Rama nośna znacznie ułatwia siadanie i wstawanie, ponieważ jest umieszczona znacznie wyżej niż sama miska ustępowa. Jest on odpowiedni dla osób, które są w stanie samodzielnie dosięgnąć do toalety, ale mają trudności z korzystaniem z normalnej miski ustępowej. 

Krzesło toaletowe z deską sedesową

Ta konstrukcja jest podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że nie spoczywa na podłodze, lecz bezpośrednio na samej muszli klozetowej, dzięki czemu osiąga bardziej kompaktowe rozmiary. Jego głównym celem jest lekkie podwyższenie siedziska, co pozwala na łatwiejsze korzystanie z miski ustępowej. Siedzisko może być wyściełane, z uchwytami i regulacją wysokości, co zwiększa komfort użytkowania. Udźwig większości produktów nie przekracza 100 kg.

Krzesło toaletowe stacjonarne

Krzesło toaletowe pierwotnie było stosowane w szpitalach. Ułatwia to życie osobom niepełnosprawnym, ponieważ nie wymaga wychodzenia do toalety. Krzesło jest obecnie stosowane również w mieszkaniach. Fotel wyposażony jest zazwyczaj w wyjmowane wiaderko, a bardziej zaawansowane wersje mogą posiadać bio-toaletę. Jeśli zachowana jest mobilność, jest najbardziej powszechny model w powszechnym użytkowaniu.