Mierzenie i dowiedzenie się jaką temperaturę posiadamy, jest bardzo ważne w profilaktyce wielu chorób. Jest to jeden z głównych objawów przenoszonych przez osoby chore. Jak już wiadomo pierwsze urządzenie badające temperaturę, zostały stworzone oraz stosowane 150 lat temu, dodatkowo pewien niemiecki lekarz w roku 1968 opublikował pracę naukową, która zawierała informacje o badaniach temperatury ludzkiego organizmu, jako narzędzie do diagnozowania chorób.

Termometry elektryczny

Jest to jedna z głównych kategorii podziału, tych urządzeń wśród nich możemy, wyróżni:

  • termometr bezdotykowy,
  • dotykowy,
  • bezkontaktowy.

Elektroniczne termometry mają charakterystyczny wygląd, gdyż przypominają długopis. Dodatkowo ternistor jest odpowiedzialny za pomiar temperatury. Powinno się je stosować jedynie w: jamie ustanej, odbycie oraz dole pachowym. Zazwyczaj czas pomiaru wynosi od 10 do 15 sekund. W przypadku zakończenia procesu usłyszymy emitowany przez termometr dźwięk. Końcówka posiada zakończenie metalowe i może by elastyczne bądź twarde. Główną wadą tych termometrów jest fakt, iż urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne (telefony komórkowe, urządzenia do diagnozy medycznej) wpływają na ostateczny wynik

Termometr na podczerwień

termometr bezdotykowy

Aktualnie te termometry są najświeższym rozwiązaniem do pomiaru temperatury. Wymagany czas na uzyskanie wyniku to zaledwie 2 sekundy. Jeżeli chodzi o dokładność, to myli się jedynie o 0,1 stopień Celsjusza. Na rynku medycznym możemy znaleźć termometr bezdotykowy, który mierzy temperaturę poprzez przyłożenie do czoła, dotykowy i do uszny. W wielkim uproszczeniu podczerwień jest niewidoczną wiązką promienia elektromagnetycznego. Wszystkie organizmy mające temperaturę większą od zera bezwzględnego emitują promieniowanie cieplne. W przypadku promienia możemy go podzielić na dwa elementy. Mianowicie na podczerwień oraz światłowidzialne.