Dygestorium to urządzenie, z którym spotkał się niemal każdy, kto miał w swoim życiu kontakt z loboratorium. To urządzenie pozwalające chemikom na przeprowadzanie różnorodnych procesów chemicznych w warunkach bezpiecznych dla zdrowia. Czym jest dokładnie dygestorium oraz jakie jest jego zastosowanie?

Co to jest dygestorium?

Dygestorium to inaczej mówiąc wyciąg laboratoryjny. To laboratoryjne urządzenie wentylacyjne ma kształt dużej przeszklonej szafy, która zawiera blat roboczy. Szyba oddzielająca chemika od blatu jest ruchoma. Głównym zadaniem dygestorium jest ochrona laboranta poprzez ograniczenie ryzyka narażenia go na kontakt z oparami, parami lub pyłami, które mogą wytworzyć się podczas przeprowadzania reakcji chemicznej. Dodatkowym celem jest ochrona chemika w sytuacji wystąpienia pożaru lub eksplozji. Dygestorium jest zatem specjalnym miejscem, które służy do przeprowadzania reakcji chemicznych w warunkach bezpiecznych. 

Jak działa wyciąg laboratoryjny?

dygestoria

Dygestorium to duże urządzenie podłączone najczęściej do wentylacji zewnętrznej. Dzięki czemu powietrze wraz z chemicznymi zanieczyszczeniami, które znajduje się wewnątrz urządzenia, wyciągane jest na zewnątrz budynku. Dodatkowo dygestoria wyposażone są w oświetlenie punktowe, które jest bardzo pomocne podczas precyzyjnych działań. W obecnych czasach praca z odczynnikami chemicznymi bez dygestorium byłaby niemożliwa, bowiem bezpieczeństwo pracy powinno zawsze stanowić priorytet.

Jakie są rodzaje wyciągów laboratoryjnych?

Ze względu na ilość oraz szybkość wyciąganego powietrza z dygestorium wyróżniamy następujące jego rodzaje:

  1. wyciągi o stałej objętości powietrza – ten rodzaj okapu wyciąga taką samą ilość powietrza przez cały czas,
  2. wyciągi o zmiennej objętości powietrza – w tym przypadku ilość wyciąganego powietrza uzależniona jest od trybu pracy – standardowy lub czuwania, a także od wysokości na jaką zostało uniesione skrzydło szklane. 

Coraz częstszą praktyką jest również wyposażanie dygestorium w tryb pracy awaryjnego przedmuchu. W tym przypadku przepływ powietrza zostaje zwiększony do maksimum, tak aby w możliwie najkrótszym czasie pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń.