Monitorowanie płodu polega na tym, że lekarz prowadzący i pielęgniarka kontrolują tętno dziecka podczas porodu. Ma to na celu sprawdzenie jego stanu i tolerancji na skurcze.

Monitorowanie odbywa się zazwyczaj za pomocą jednego z tych urządzeń:

  • elektroniczny monitor płodu
  • ręczne urządzenie dopplerowskie (takie jak to, którego Twój opiekun używał do osłuchiwania Twojego dziecka podczas wizyt prenatalnych), lub
  • urządzenie podobne do stetoskopu zwane fetoskopem

Twój lekarz będzie sprawdzał tętno dziecka albo w sposób ciągły za pomocą elektronicznego monitora płodu, albo okresowo (jest to tzw. osłuchiwanie przerywane). Okresowe osłuchiwanie jest wykonywane za pomocą elektronicznego monitora płodu, ręcznego urządzenia dopplerowskiego lub fetoskopu.

Ciąża zagrożona, a detektor tętna płodu

Jeśli jesteś w ciąży wysokiego ryzyka lub masz indukowany lub wzmocniony lekami poród, prawdopodobnie będziesz podłączona do elektronicznego monitora płodu przez cały czas trwania porodu. Jeśli ciąża jest niskiego ryzyka i rodzisz spontanicznie, tętno dziecka może być monitorowane tylko z przerwami.

Jak wygląda ciągłe zewnętrzne elektroniczne monitorowanie płodu?

Wokół Twojego brzucha zostanie umieszczone urządzenie elektroniczne zwane przetwornikiem, które jest przymocowane do szerokich, rozciągliwych pasów. Urządzenie to monitoruje bicie serca dziecka. Do drugiej opaski wokół brzucha przymocowane jest zazwyczaj inne urządzenie, które śledzi skurcze. Detektor tętna płodu pozwala śledzić tętno dziecko.

W jaki sposób wykonywane jest okresowe monitorowanie płodu (osłuchiwanie przerywane)?

detektor tętna płodu

Lekarz prowadzący lub pielęgniarka porodowa przyłoży do Twojego brzucha ręczne urządzenie dopplerowskie, zewnętrzną sondę monitora płodu lub fetoskop i będzie wsłuchiwać się w bicie serca dziecka, podobnie jak miało to miejsce podczas wizyt przedporodowych. Oceni ona również Twoje skurcze poprzez położenie rąk na Twoim brzuchu.

Pielęgniarka lub lekarz będą sprawdzać bicie serca dziecka w określonych odstępach czasu. Wykorzystywany do tego jest detektor tętna płodu. W aktywnej fazie pierwszego etapu porodu może się to odbywać co 15 do 30 minut, a w drugim etapie (parcie) co 5 do 15 minut.