Laryngologia to dziedzina otorynolaryngologii ukierunkowana na diagnostykę i leczenie chorób krtani. Głównymi schorzeniami ocenianymi przez laryngologa są: dysfonia (chrypka), zapalenie krtani, zwłaszcza spowodowane chorobą refluksową krtaniowo-gardłową (suchy kaszel, chrząkanie, dyskomfort krtani) oraz dysfagia (trudności w połykaniu). Przychodnie laryngologiczne zatrudniają multidyscyplinarny zespół złożony z otorynolaryngologów i logopedów.

Co robi lekarz laryngolog? – Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne

Oprócz dobrze znanych metod badawczych, takich jak badanie palpacyjne, testy alergiczne, testy węchowe czy badania słuchu, lekarz laryngolog dysponuje również dużą liczbą specjalnych metod diagnostycznych. Lekarz laryngolog bada wnętrze nosa, aby uzyskać wycisk stanu anatomii nosa, błony śluzowej nosa i wydzieliny. W tej procedurze specjalista laryngologii używa endoskopu, który jest przymocowany do cienkiej rurki wraz ze źródłem światła jest. Następnie wpycha to do nosa, aby móc uzyskać obraz obszaru badania. Lekarz laryngolog bada przepuszczalność powietrza w nosie i funkcje błony śluzowej nosa. Różnicę ciśnień powietrza między wejściem do nosa a nosogardłem sprawdza się za pomocą manometru. Im większa ta różnica, tym mniej powietrza może przepływać przez nos.

Specjalistyczne badania przy użyciu mikroskopu

Lekarz laryngolog bada wnętrze ucha za pomocą mikroskopu, aby znaleźć uszkodzenia lub ciała obce w przewodzie słuchowym lub błonie bębenkowej. Czyszczenie uszu przeprowadzane jest również przy pomocy mikroskopu uszu. Niezwykle duży jest również wachlarz metod leczenia stosowanych przez lekarza laryngologa. Oprócz przepisywania leków, terapii i środków pomocniczych, lekarz laryngolog przeprowadza również ambulatoryjne zabiegi chirurgiczne. Należą do nich usuwanie polipów, prostowanie przegrody nosowej i redukcja migdałków, ale także technologia laserowa i alternatywne metody leczenia, takie jak akupunktura czy chiroterapia.